10 نکته درباره کتاب خواندن (چگونه کتاب‌خوان شویم و کتاب‌خوان باقی بمانیم)

10 نکته درباره کتاب خواندن (چگونه کتاب‌خوان شویم و کتاب‌خوان باقی بمانیم)

۱- نگاهتان را به کتاب تغییر دهید (نکته‌ای برای شروع کتاب خواندن و نوع نگاه به کتاب‌ها)

در پاسخ به این پرسش که چرا کتاب خواندن مفید است و اهمیت کتاب خواندن در چیست باید بگویم که کتاب قرار است به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند. بهتر است به آن به چشم یک کالای لوکس نگاه نکنید؛ کالایی که هیچ‌وقت هم پولی برای خریدنش ندارید! پیش از آنکه به این فکر کنیم که چه کتاب‌هایی بخوانیم، بهتر است به نوع نگاهمان به کتاب توجه کنیم.

پس لطفاً با خوردن یک پیتزای کمتر، کتاب بخرید و به آن به چشم ابزاری برای افزایش آگاهی‌های خود نگاه کنید. شک نکنید این افزایش آگاهی، منجر به بهبود کیفیت زندگی‌تان خواهد شد. قبل از هر چیزی، کیفیت زندگی ما تابعی از افکار ماست.

۲- چه کتابی بخوانیم ؟ کتاب خوب بخرید (اهمیت کتاب خوب خواندن کمتر از اهمیت کتاب‌خوانی نیست)

همه کتاب‌های نوشته‌شده، پنانسیل بهبود کیفیت زندگی شما را ندارند. مهم است بدانیم چه کتابی بخوانیم. می‌توانید از  آن دوستانتان که اهل کتاب هستند، سراغ کتاب‌های خوب را بگیرید.

اهمیت کتاب خوب خواندن کمتر از اهمیت کتاب‌خوانی نیست. البته کتاب خوبی را که پیدا کرده اید، حتماً بخرید. اصولاً ما آدم‍‌ها برای چیزی که پولی بابتش بپردازیم، ارزش بیشتری قائل هستیم. پس لطفاً بی‌خیال امانت گرفتن کتاب شوید و این توصیه را در مسیر شروع کتاب خواندن خود جدی بگیرید.

۳- چگونه کتاب بخوانیم ؟ کتاب خوب را خوب بخوانید (روش کتاب‌خوانی بسیار مهم است)

یادمان باشد کتابی که خریده ایم، قرار است زندگی ما را بهتر کند. اینکه چگونه کتاب بخوانیم هم خیلی مهم است. سریال تلویزیونی که نگاه نمی کنید تا منتظر آخرش باشید ببینید چه می‌شود. اصطلاحی در این زمینه این است که کتاب‌های خوب را باید خورد! روش کتاب‌خوانی بسیار مهم است.

۴- کتاب را خلاصه کنید (به‌خصوص در شروع کتاب‌خوانی)

خلاصه کردن کتاب، دو فایده اصلی دارد:

  • به فهم بیشتر شما از کتاب کمک می‌کند. سعی کنید از روی کتاب رونویسی نکنید. یک قسمت را بخوانید و سپس با زبان خودتان آن را خلاصه کنید. این‌گونه ذهنتان بیشتر درگیر کتاب خواهد شد و احتمال به‌خاطرسپاری مفاهیم آن هم بیشتر است.
  • رجوع مجدد به مطالب کتاب را ساده تر می‌کند. حتماً در آینده نیاز خواهید داشت تا دوباره به مفاهیم این کتاب مراجعه کنید. اگر خلاصه‌ای از کتاب داشته باشید که خودتان آن را نوشته‌اید، مراجعه دوباره و مرور مفاهیم برایتان لذت‌بخش‌تر و مفیدتر خواهد بود.

خلاصه شخصی خودتان را داشته باشید، اما خواندن خلاصه دیگران از آن کتاب هم می‌تواند مفید باشد. یک روش خوبِ استفاده از خلاصه‌های دیگران، قرار دادن آن خلاصه کنار دستتان هنگام خواندن کتاب است. این‌گونه می‌توانید هرجا که لازم دانستید، مطالبی را هم خودتان اضافه کنید.

ممکن است برای خیلی‌ها سؤال پیش بیاید که چگونه عادت به مطالعه کنیم، ایده‌ای که به شما بسیار کمک خواهد کرد این است که برای انتشار خلاصه‌های خودتان وبلاگ یا کانال تلگرام هم بزنید. شوق خلاصه کردن و قرار دادن خلاصه‌های کتاب در یک جای مشخص باعث ایجاد عادت به کتاب‌خوانی شما می‌شود.

۵- چگونه عادت به مطالعه کنیم؟ (کم بخوانید، ولی همیشه بخوانید)

مفهوم آهسته و پیوسته پیمودن مسیر را لطفاً رعایت کنید. مگر قرار نیست کتاب به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند؟ پس چرا باید خواندن کتاب را قطع کنیم؟

در پاسخ به این پرسش که چگونه به کتاب خواندن علاقه‌‌مند شویم  و چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم  باید گفت که بهترین کار برداشتن گام‌های کوچک، اما پیوسته است.

مفاهیم کتاب را آهسته آهسته بفرستید توی مغزتان تا برود و سر جایش بنشیند. هنگام خواندن کتاب، خوب به مطالبش فکر کنید. دوره‌های تندخوانی و این داستان‌ها را رها کنید. حالا که فهمیدید چه کتاب‌هایی بخوانید و کتاب‌های مناسب را پیدا کرده‌اید، رهایشان نکنید.

اگر محلی برای ثبت تداعی‌های خودتان هنگام خواندن کتاب هم داشته باشید، عالی است. سعی کنید مصداق مفاهیم کتاب را در زندگی خودتان پیدا کنید و به راه حل‌های جدیدی برسید.

۶- چند کتاب را با هم بخوانید.

ممکن است هنگام خواندن بهترین کتاب هم، روزی برسد که دوست نداشته باشید سمت آن کتاب خاص بروید. برای اینجور مواقع همیشه یک یا دو کتاب دیگر هم در دست مطالعه داشته باشید تا سراغ آن‌ها بروید. یادمان باشد که قرار نیست از روی بی‌حوصلگی فقط کتاب را تمام کنیم؛ پس کتاب را باانرژی بخوانید.

۷- با برنامه کتاب بخوانید. جریمه را فراموش نکنید.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کتاب خواندن را به یک روند همیشگی در زندگی‌تان تبدیل کنید، یک برنامه هفتگی برایش داشته باشید. از کم شروع کنید. مثلاً به‌صورت میانگین روزانه نیم ساعت، مجموعش می‌شود هفته‌ای ۳٫۵ ساعت. اگر یک روز نتوانستید برنامه را رعایت کنید، سعی کنید روزهای بعد جبرانش کنید. عناوین کتاب‌ها را از قبل آماده کنید تا پاسخ سؤالی مانند چه کتابی بخوانم را از قبل داشته باشید.

علاوه بر مورد شماره ۵، جریمه گذاشتن باعث می‌شود با نظم بیشتری به مطالعه و کتاب‌خوانی ادامه دهید و کتاب خواندن برایتان عادت می‌شود. پس یکی از مهم‌ترین نکات در پاسخ به پرسش چگونه کتاب خواندن یک عادت می‌‌شود این است که نظم در برنامه مطالعه را رعات کنید.

برای اطمینان از رعایت این برنامه، برای انجام ندادنش، برای خودتان جریمه در نظر بگیرید. بهتر است جریمه از نوع پرداخت پول باشد!

۸- مفاهیم کتاب را برای دیگران هم تعریف کنید (چگونه یک کتاب‌خوان حرفه‌ای شویم)

برای اینکه تبدیل به یک کتاب‌خوان حرفه‌ای شوید با این دید کتاب را بخوانید که باید مفاهیم آن را به صورت ساده برای دیگران توضیح دهید. این کار باعث می‌شود مفاهیم را بهتر یاد بگیرید. اساساً وقتی ما بتوانیم مفهومی را برای دیگران هم توضیح بدهیم، یعنی آن را به خوبی یاد گرفته‌ایم. سعی کنید شنونده خوبی را انتخاب کنید تا ذوق تعریف کردنتان از بین نرود!

شاید هم با این تعریف کردن و توضیح دادن مطالب کتاب، دیگران هم به خواندنش ترغیب شدند؛ این‌گونه با یک تیر دو نشان زده‌اید. اگر کسی از اطرافیانتان پرسید: چه کتابی بخوانم، فرصت خوبی نصیبتان شده است. بروید و درباره آخرین کتابی که خوانده‌اید به او توضیح بدهید.

۹- مفاهیم کتاب را زندگی کنید.

اهمیت کتاب خواندن در این بود که کتاب به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. پس سعی کنید مفاهیمی را که فرا گرفته‌اید، در زندگی خودتان هم به‌کار بگیرید. تا می‌توانید به مفاهیم فکر کنید و دنبال مصادیق آن در زندگی‌تان باشید.

بعد از اینکه فهمیدیم چه کتاب‌هایی بخوانیم و چگونه کتاب‌خوان شویم، باید برویم و به آموخته‌هایمان عمل کنیم.

۱۰- اعتیاد جدیدتان مبارک!

عادت به کتاب‌خوانی می‌تواند دنیای ما را دگرگون کند. با رعایت موارد بالا، کم‌کم به کتاب خواندن معتاد می‌شوید. فکر نکنم اعتیادی لذت‌بخش‌تر از این در دنیا وجود داشته باشد!

کتاب‌ها یکی از مراجع اصلی یادگیری هستند. اگر تلاش‌های قبلی شما برای کتاب‌خوان شدن با شکست مواجه شده است، باید پیش از هر چیز یاد بگیرید که چطور اهل کتاب‌خواندن و یادگیری شوید و یاد گرفتن را یاد بگیرید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها